Namaz kıyafetinizi yanınızda taşıyın

Tarih: 09 Nisan 2010 Ekleyen: Eşarp Merkezi

Sevim Sezer tesettürlü olmayan kadınların dışarıda namaz kılarken yaşadığı zorluklardan yola çıkarak namaz kıyafetlerini yanlarında taşıyabilecekleri bir model geliştirdi.

Özel çantasıyla sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz elbise kırışmıyor ve kir tutmuyor. Ayrıca rengarenk desenleriyle de son derece şık.

Günün çoğunun dışarıda geçirilmesi özellikle çalışan kadınları abdest almak, namaza uygun kıyafetleri giymek noktasında biraz zorluyor. Bir de bazı mescit ve camilerde kadınlar için bulunmadığından, özellikle tesettürlü olmayan kadınlar çareyi yanlarında eşarp, etek taşımakta buluyor. İşte şimdi bahsedeceğimiz kıyafet kadınları tüm bu zorluklardan kurtarmak için tasarlanmış. Namaz için üretilen, tek seferde giyebileceğiniz bu giysi tüm bedeninizi örtüyor. Ön taraftan çift yönlü fermuarı olan kıyafeti, başınızdan ya da ayaklardan giyebiliyorsunuz. Elbiseye bitişik olarak yapılmış eşarbı da arzu ettiğiniz gibi örtebilirsiniz. Yani son derece şık ve pratik.

Kıyafeti üreten ve patentini alan mağaza Visalli Giyim. Tasarımcısı ise aynı zamanda Visalli Giyim’in sahibi Enver Gündoğdu’nun eşi, Sevim Sezer. Sezer, daha önce de tasarladığı birbirinden güzel cüppeleri birçok din adamına giydirmiş biri. Hac ve umre kıyafetleri de diken Sezer, bu kıyafeti özellikle çalışan açık bayanlar ve öğrenciler için tasarladığını söylüyor. “Onlar için namaz hem çok önemli hem de örtünmek açısından zor. Bu kadınların sürekli yanlarında taşıyacakları, çok pratik bir giysi.” diyor. Tabii kıyafet yalnızca dışarısı için düşünülmemiş. Evlerde kadınların namaz için giydiği salaş giysilerin oluşturduğu görüntü kirliliği de etkilemiş Sezer’i. “Çoğumuz namaz için farklı, daha rahat kıyafetler tercih ediyoruz. Etek, eşarp, hırka vs. derken portmantoda kalabalığa üzerimizde de giyinme kirliliğine sebep oluyoruz. Tüm bu konularda müşterilerimden gelen taleplerle kendi tespitlerimi harmanladım ve bu kıyafet ortaya çıktı.” diyor. Elbisenin bir ismi de var tabii. Sevim Sezer aslında kıyafeti tasarlarken adını “Esvet” olarak düşünmüş. Esvet, Peygamberimiz zamanında bayanların kullandığı sabahlık tarzı bir giysinin adıymış. Ancak kıyafetin tasarlanmasında çok emeği olduğunu söylediği bir büyüğünün tavsiyesiyle elbisenin adı “Rümeysa” olmuş. Rümeysa, karanlıkta yol gösteren anlamına geliyor. Bu açıdan da uygun olacağını düşünmüşler.

Özel çantasında rahatça taşıyabilirsiniz

Namaz kılan kadınlar için tasarlanan bu kıyafet özel çantasıyla birlikte veriliyor. Çantanın boyutları da neredeyse cüzdan kadar küçük, rahatlıkla el çantanızda taşıyabilirsiniz. Yaklaşık 3.5-4 metrelik bir kumaştan üretilen kıyafetin ağırlığı ise kumaşına göre değişiyor. Ama en fazla 150-200 gramlık bir yükü oluyor çantanıza. Elbise 1-2-3 bedenlerinde çalışılmış ama kişiye özel üretim de yapılıyor. Ayrıca, birbirinden güzel ve renkli kumaşlarla yapılan kıyafette 100’ün üzerinde renk seçeneği var.

Nanoteknolojik kumaş kullanılmış

Kıyafet dört farklı kumaştan yapılıyor. Malzemenin ortak özelliği kir tutmaması ve kırışmaması. Kumaşlardan biri nanoteknoloji kullanılarak yapılan antialerjik, antibakteriyel, kışın sıcak, yazın serin tutma özelliklerine sahip. Bu kumaş Fransa’dan getirtilmiş. Tabii elbisenin fiyatı kullanılan malzemeye göre değişiyor. Normal kumaşlardan üretilenlerin fiyatı 75 TL iken, nanoteknolojik kumaş kullanılarak üretilenler 225 TL. Eğer siz de bu özel kıyafetten istiyorsanız 0212 631 12 55 numarasından Visalli Giyim’e ulaşabilirsiniz.

Bazı camilerde kullanılıyor

Baştan aşağı tüm vücudu kapatan ve son derece pratik olan bu elbise camiler için de ideal. Zaten kıyafeti gören imamlar çok beğeniyormuş. Hatta Tophane’deki Kılıç Ali Paşa ve Emirgan camilerinde kullanılmaya başlanmış bile. Eyüpsultan Camii imamı da kıyafeti çok beğenmiş ve camilerinde görmek istediğini söylemiş.

Kaynak: Zaman Gazetesi

2 Yorumlar

  1. GÜLİN demiş ki:

    nereden alabilirz…şahane birşey

  2. selay demiş ki:

    Haklisin nereden alabiliriz yada

    fransadan alinirmi?

Siz ne düşünüyorsunuz?

Reklamlar